M80-5400422
M80-5400422
2+2 Pos. Male DIL Horizontal Throughboard Conn. Jackscrews
HRi
Image may be representative. Refer to the product title for more information.
M80-5400422
2.00mm Pitch High-Reliability Connector - Datamate J-Tek
  • Double Row, 3mm PC Tail connector with 3.5mm board mount jackscrews - 4 contacts (2+2).
  • For complete pin numbering or pin out information, see the Component Specification C005XX.
Checking stock availability...
Technical Drawings & CADs
Jump to technical details
  • Technical Drawing
    View
  • TraceParts
    CAD/ECAD
  • TraceParts
    3D Viewer
  • SamacSys
    3D Model, PCB Symbol & Footprint
Further Details
Jump To:
Technical Details
Product Characteristics
Materials
Dimensions
Downloads
Technical Documentation
Product Information
Test Reports
Environmental Compliance
Technical Details
Product Characteristics
  • End Stackable
    No
  • Style of Jackscrews
    Internal Thread Fixing with Board/Front Panel Mount
  • Mating Pin Size
    Ø0.5mm
  • Number of Rows
    2
  • Connector Orientation
    Horizontal
  • Country of Origin
    GB
  • Side Stackable
    No
  • Number of Signal Contacts
    4
  • Operating Temperature
    -55°C to +125°C
  • RoHS Status
    Not RoHS Compliant (2015/863/EU)
  • Current Rating
    Dependent on mating contact
  • Soldering Data
    Max Solder Temperature: 235°C for 5 seconds
  • Polarised
    Yes
  • Cuttable
Materials
  • Finish / Plating on Contact Surface
    Gold
  • Housing Material
    PPS
  • Base Material of Contact
    Phosphor Bronze
  • Flammability Rating
    UL94V-0
  • Packaging Style
    Tube
  • Finish / Plating on Termination
    Tin/Lead
  • Housing Colour
    Black
Dimensions
  • Contact Pitch
    2.00mm (0.079")
  • Weight
    1.749g
    16.00 x 8.60 x 9.00
  • Thread Size
    M2
  • PC Tail Length
    3.00mm
  • Height of Connector above PCB
    6.00mm
Downloads
Technical Documentation
  • Technical Drawing / Datasheet - M80-540.pdf
  • C005XX Component Specification - Datamate M80 and M83 Series (2.00mm + 4.00mm pitch High-Reliability)
  • Outgassing data for Harwin products (plastics)
  • Plating thickness on Datamate signal contacts & T-Contact
Product Information
  • Catalog page - Datamate J-Tek Mating Profiles
  • Product Training Module - Overview Guide to the Datamate range + 2 & 4mm pitch High-Reliability