G125-MV12605L1P
G125-MV12605L1P
13+13 Pos. Male DIL Vertical Throughboard Conn. Latches
Image may be representative. Refer to the product title for more information.
G125-MV12605L1P
1.25mm Pitch High-Reliability Connector - Gecko Latch
  • Double Row male 3mm PC Tail connector, Latches with through-hole barbs for 1.6mm PCB thickness - 26 contacts (13+13). Through-hole barbs can be used as location pegs, or soldered to PCB for additional strain relief.
  • Supplied in tape strips with pick and place cap. Gold finish on contact area and termination.
  • For complete pin numbering or pin out information, see Component Specification C125XX.
Checking stock availability...
Technical Drawings & CADs
Jump to technical details
  • Technical Drawing
    View
  • TraceParts
    CAD/ECAD
  • TraceParts
    3D Viewer
  • SamacSys
    3D Model, PCB Symbol & Footprint
Further Details
Jump To:
Technical Details
Product Characteristics
Materials
Dimensions
Downloads
Technical Documentation
Product Information
Test Reports
Environmental Compliance
Technical Details
Product Characteristics
  • End Stackable
    No
  • Latching Style
    Locking Latch
  • Mating Pin Size
    Ø0.4mm
  • Number of Rows
    2
  • Connector Orientation
    Vertical
  • Country of Origin
    GB
  • Side Stackable
    No
  • Number of Signal Contacts
    26
  • Operating Temperature
    -65°C to +150°C
  • RoHS Status
    RoHS Compliant (2015/863/EU) with no Exemption required
  • Current Rating
    2.8A max individual contact, 2A max simultaneous (25°C)
  • Soldering Data
    Max Solder Temperature: 260°C for 10 seconds
  • Polarised
    Yes
  • Cuttable
Materials
  • Finish / Plating on Contact Surface
    Gold
  • Housing Material
    Polyamide (Nylon) 4T
  • Base Material of Contact
    Phosphor Bronze
  • Flammability Rating
    UL94V-0
  • Packaging Style
    Tape and Reel Strip
  • Finish / Plating on Termination
    Gold
  • Housing Colour
    Green
Dimensions
  • Contact Pitch
    1.25mm (0.049")
  • Weight
    0.729g
    20.20 x 4.90 x 9.80
  • PC Tail Length
    3.00mm
  • Height of Connector above PCB
    6.80mm
Downloads
Technical Documentation
  • Technical Drawing / Datasheet - G125-MVXXX05LXP.pdf
  • C125XX Component Specification - Gecko G125 Series (1.25mm pitch High-Reliability)
  • Outgassing data for Harwin products (plastics)
  • Plating thickness on Gecko contacts (signal and power)
Product Information
  • Catalog page - Gecko with Latches Mating Profiles
  • Product Training Module - Introduction to the Gecko connectors + 1.25mm pitch High-Reliability